PERA PALACE

>> 20 Ocak 2011 Perşembe


2.5 senedir süren restorasyon bitmiş, 1 eylül 2010 da açılmıştı Tarihi Pera Palas. Nicedir ,ama nicedir aklımdaydı Pera'ya gitmek ve tam zamanı deyip, şu izin döneminde bir kaç arkadaşıma teklif ediyorum bu heyecan dolu geziyi. O kadar çok talep var ki, sadece 3 arkadaş günü tutturabiliyoruz ve yola koyuluyoruz. Hava nefis denecek kadar güzel, derken varıyoruz Tepebaşına, Meşrutiyet caddesinde yer alan Tarihi Pera Palasa ! ...

Otelin önünde hemen sizi kapıda karşılayıp, içeriye bir görevli eşliğinde alınıyorsunuz !! Ben özellikle Atatürk'ün müze odasını ve Agatha Christine'nin odasını görmeyi istiyorum , Fakat saat 10- 12 /15-17 arasında ziyaret saatleri deniyor ,
normaldir deyip kısa bir süre düşünüp ; '' peki diyorum arkadaşlarıma, o zaman haydi bir asmalımescit -beyoğlu yapıp, balık yiyelim ,hemde vakit geçsin'' !!! Çok iyi geliyor bu sözlerim onların kulaklarına, Odakuleden kestirmeden çıkıp, asmalımescit ve Beyoğluna vuruyoruz kendimizi...

Beyoğlu kalabalıkça, öğlen yemek saati olduğundan telaşlı koşuşturmacalar var kaldırımlarda, hoş bizde yemek saati ve balıklar burnumuzda tüte tüte kendimizi tanıdık bir Rum meyhanesine atıveriyoruz ! Mekan Oldukça kalabalık, sirtakiler, bazukalar, çalan müziklerle Buram buram Ege kokuyor dakikalar boyu... Öyle keyifliyiz ki, balıklar gelince, kadehleri baş başa veriyoruz arkadaşlarımla !!

Yemek bitiyor, saate göz atıyoruz ziyaret saati gelmiş, hemen çok yakın olan Pera Palas'a gerisin geri dönüyoruz

oteller sokağından geçip

Pera müzesinin önünde duruyoruz , Ama Frida & Diego sergisini önceden gördüğümüzden pas geçiyoruz, tek amacımız bir an önce Pera ziyaretini bitirmek ve ardından da çay saatine dek olabildiğince herşeyi görebilmek.

Atatürk'ün odasını ziyaret için bir görevli bize eşlik ediyor. Çok şanslıyız sadece 3 kişiyiz !!! O adar rahat gezip, resimler çekiyorum ki, yinede bazı ayrıntıları neredeyse atlıyorum !! Uzun uzun geziyoruz Ata'nın odasını, her şeye her ayrıntıya takılıp kalıyoruz, Bu nasıl bir zerafet diyoruz aynı anlarda , nasıl bir şık adam ? !! O kadar naif eşyaları var ki, Ona yakın olmak öyle kolay ki o anda, Doyamıyorum !! hatta doyamıyoruz .
Ben burada 2 resim veriyorum
, ama hemen Bu özel 101 nO'LU oda için özel bir post yapmayı hayal ediyorum !! (resimler mevcut )

Zaman hızla geçiyor, bir kat aşağı iniyoruz, burada eskiden sirkeci garında karşılanan Orient expresinin Pera misafirleri ,gördüğünüz Orjinal Taht-ı Revan la alınıp otele kadar taşınırmış !!!

Sola bakınca İlk asansörü görüyoruz !! İlk elektrikli bina , ilk sıcak suyu olan bina ve ilk elektrikli asansör Pera Palas'ta kullanılmış !! Hayranlıkla binip inceliyoruz !

411 nolu oda Agatha Christie'nin kaldığı ve Orient express'de cinayet romanınına ilham olan odası !

Agatha Restaurant !

Toplantı ve balo salonu,

Orjinal tarihi asansör

asansör katı merdivenleri,

Unutulmayacak ,Kubbeli Salon !!

kubbeli salonun, çay köşeleri,

pera palas patisseire

unutulmaz çay saati

ve gümüş takımlar, nadide porselenler eşliğinde ikram edilen 5 çayımız.

Kubbeli salonun sağ köşesinde kalan Orient bar

Orjinal orient treni ve agatha restauranttan bir bölüm,

ve nihayetinde çıkışta sizi kapıda karşılayan, orjinal hava alanı transferinde yolculara eşlik eden araçlar. Harikaydılar.İstanbul’un en ihtişamlı yapılarından biri olarak açıldığında, birçok ilkleri barındırıyordu; İstanbul’da Osmanlı sarayları dışında elektriğin verildiği, ilk elektrikli asansörün ve ilk akar sıcak suyun bulunduğu binaydı. Türkiye’nin Avrupa standartlarındaki ilk oteli olarak bilinen Pera Palace Hotel, kuruluşundan itibaren tarihi olaylara tanıklık ederek kent kültürünün önemli simgelerinden biri haline geldi.

Pera Palace, 1917 yılından itibaren Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırladı. Cephe dönüşlerinde adeta evi gibi kullandığı, ülke için önemli kararlar aldığı ve üst düzey misafirlerini ağırladığı 101 numaralı odası, doğumunun 100. yılı olan 1981’de Ata’nın şahsi eşyalarının da sergilendiği bir müze oda haline getirildi. Bu niteliği nedeniyle, Pera Palace bir ‘müze-otel’ konumundadır. Atatürk’ün en sevdiği renk olan gündoğumu rengi, ‘şafak’ pembesiyle yenilenen 101 numaralı müze oda, Pera Palace Hotel’in yenilenerek açılışından itibaren müzayedelerden temin edilen yerli ve yabancı nadide Atatürk kitapları, dönemin dergileri, imzalı fotoğraf ve kartpostallar, madalyalarla daha da zenginleştiriliyor.

I. Dünya Savaşı, İstanbul’un işgali, Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet’in ilanı ve II. Dünya Savaşı gibi birçok tarihi olayın sessiz ve vakur tanığı olan Pera Palace Hotel’in üst kullanım hakları 2006 yılından bu yana Beşiktaş Turizm Yatırımları A.Ş.’ye ait.

Ünlü konuklar
Pera Palace Hotel’in ünlü konukları arasında Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Kral VIII. Edward, Kraliçe II. Elizabeth, Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph, Şah Rıza Pehlevi, Yugoslavya Devlet Başkanı Tito, General Franz von Papen, Zsa Zsa Gabor, Greta Garbo, Sarah Bernhardt, Alfred Hitchcock, Pierre Loti, Jacqueline Kennedy, Ernest Hemingway, Ninette de Valois, Mata Hari, Cicero, Mikis Theodorakis gibi isimler yer alıyor.

Pera Palace Hotel’in en ünlü müdavimlerinden biri de Agatha Christie. Dünyaca ünlü polisiye roman yazarının hayatında kimsenin bilmediği kayıp 11 günün sırrının; 1934 yılında yayımlanan ‘Doğu Ekspresi’nde Cinayet’ romanı için ilham aldığı Pera Palace Hotel’de olduğu söylenir.


Saat 15:00′dan 18:00′a kadar süren piyano eşliğindeki Çay Saatine mutlaka gitmenizi öneririm, atmosfer sizi alıyor 20. yüzyıl başlarının İstanbul’una götürüyor.


Bu harikalığı bizlere yeniden yaşatan Kalkavan Ailesine Minnetle Teşekkür ederiz.

HEPİNİZE SEVGİLER...

Not:
Frida- Diego resim sergisi Tam 10- İndirimli 5 lira
Perada ziyaretler ,geziler Ücretsiz !
Sadece yemek-çay servisi ücrete tabi !

20 yorum:

Damak Tadı 20 Ocak 2011 17:58  

Çok iyi yapmışınız Nuray'cığım..Arada bu tür mekanları ziyaret edip eski günleri yad etmek gerekiyor..Öpüyorum kocaman canım..


Sevgilerle..

Kendimce 20 Ocak 2011 18:08  

masal gibi okudum resimlere baktım çok güzel bir post olmuş teşekkürler

caferengigül 20 Ocak 2011 18:27  

ah ah orada olmak vardı.

Selma Er 20 Ocak 2011 19:28  

Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler.Fotoğraflar da çok güzel.Ben de yeni halini gördüm.Uygun bir zamanda çay saatinde eşimle tekrar gitmek istiyorum.Sevgiler.

Adsız 20 Ocak 2011 19:42  

helal olsun sana arkadaşım diyorum ve seni tebrik ediyorum.
ferda

KİZHATCE 20 Ocak 2011 20:06  

mmm sefan olsun canım,siz gezdiniz bizi de gezdirdiniz :) yüreğine sağlık nunu cuğum,ist a gelince gezilecekler listesine alındı:) öpüyorum...

Zeugma 20 Ocak 2011 21:44  

Harika bir tanıtım yazısı olmuş. Çok bilgilendim. Fotoğraflar da süpper!

Eline sağlık diyor, çok teşekkür ediyorum Nunucum..

Sevgilerimle :)

karadenizsofrasi-Balıkesir 20 Ocak 2011 21:49  

selam arkadaşım,istanbulda gezilecek yerleri listelemek gerekiyormuş demekki,biz burayı gözden kaçırmışız bir daha ki sefere burası görülecektir,teşekkürler sayenizde güzel yerler görüyoruz
sevgiler

Adsız 20 Ocak 2011 21:55  

işte bu harika,
önce eğitmen olarak çok teşekkür ederim canısı.
herkes sahip çıksa, herkes bir noktadan baksa neler anlıyacak.
emeğine ayağına sağlık nunum,
sömestrde inşallah ordayım.
esin.

YAŞAMIN KIYISINDA 21 Ocak 2011 00:45  

Canımcım,
Nefis bir gezi ve muhteşem bir yapıt. Ve tabi ki biz eskiler eski pera palasın sıcaklığınıda asla unutmayacağız.
sevgiler...

Pembe Tatlar 21 Ocak 2011 09:00  

Böyle postlara bayılıyorum gezmiş kadar oldum canım sevgiler...

Adsız 21 Ocak 2011 09:15  

nunuşum çok tarih kokulu ama çok beğendiğim bir sayfa oluşturmuşsun, ayıbımı sen gezdikçe daha iyi görüyorum,
ve senin gibi düşünememek eksiklik diyorum kendimce ..
çok teşekkürler harika olmuş, kalkavanlara hakikaten teşekkür borçlu bu şehir bu anlamda.
sevgiler canım benim.
ASUMAN

Banu 21 Ocak 2011 11:09  

Harika bir yere gitmişsiniz orayı ve tarihi solumuş gibi oldum... Sevgilerimle...

Butterfly 21 Ocak 2011 11:22  

Uzaklarda yaşayınca bazen herşeyi takip edemiyorum.Geçen gün ne etkinlikler var diye bakınca Pera Palastaki sergiyi gördüm.Bu yazı rehber oldu bir nevi bana teşekkürler Nunu mutlaka uğrayacağım geldiğimde :) sevgilerimle...

Adsız 21 Ocak 2011 11:43  

HEPİMİZİN ÖNCELİKLERİ ARASINDA OLMALI NURAYCIĞIM.
ÇOK ÖZENDM CANIM
BANU

Gönülünce 21 Ocak 2011 12:13  

Resimlere bakmaya doyamadım güzel paylaşım için yüreğinize sağlık...

Sevgiler...

bülbülünyeri 21 Ocak 2011 13:58  

Canım,
sayende o güzellikleri uzaktan da olsa görme imkanımız oldu. Çok güzel bir yermiş.
Ama ben özellikle Atatürk'ün odasını göstereceğin yazını ve fotoğrafları merakla bekliyorum.Paylaşım için teşekkürler.
Sevgiyle kal.

NzlGl 22 Ocak 2011 10:35  

Eski pera palası görmüş biri olarak kendimi şanslı hissediyorum. Hatta babamla orada dans etmek benim için ayrı bir anı.
Bu halinide en kısa zamanda görmek isterim.
Hatırlattığın ve bu harika resimler için teşekkürler Nunucuğum
sevgilerimle

Adsız 11 Mart 2012 21:14  

Cem Yılmaz orada evlenmeseydi hiç aklıma gelmeyecekti,onun için bir bakayım internetten dedim ve sizin sayfanıza tesadüfen girdim iyi de etmişim çok güzel bir mekan ve bilmediğim bilgiler de aldım teşekkür ederim ve Pera Palas ı bende görmek istiyorum inşallah...

MASALA SESLENENLER....

Yükleniyor...

ESKİ MASALLAR (arşiv)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP