SAPPHİRE VE İSTANBULA KUŞ BAKIŞI

>> 5 Haziran 2011 Pazar

Merhabalar hepinize, Şu an Türkiye'nin en yüksek ,Avrupanın ise 2. yüksek binası Sapphıre'i beraber gezeceğiz.Çok uzun zamandır -sabırsızlıkla beklediğim bir geziydi, zaten şirketimiz O bölgede olduğundan yıllarca her aşamasını ,gün be gün izleyerek geçmişti inşaatı da !

İlk olarak aracımızı yerin 10 kat altına !! otoparka bırakıyor, asansörle 2. kata çıkıyoruz. Çünkü alışveriş merkezi ve seyir terasına buradan çıkabiliyorsunuz. Biz yarım saat boyunca AVM. yi kısa bir turla bitirip , doğruca en üst kata ve özellikle merak ettiğim Smilasyon odasına doğru hareket ediyoruz.

Çok kuyruk olacağından ,bakıyoruz ki çok sakin görünüyor Smilasyon odası, hemen biletlerimizi alıyoruz ve 1o dakika boyunca bizi inanılmaz bir serüvenin beklediği ,helikopter gezimize, önce 6 boyutlu gözlüklerimizi ve kemerimizi bağlıyarak başlıyoruz !!! Anlatılır gibi değil, lütfen bunu yaşayın !!! Önce gerçek bir helikopterin içindeymişcesinize, tüm efekt ve görsellerle beraber, kalkış ve boğazın eşsiz güzelliğini kuş bakışı izliyoruz, arada yüzünüze vuran rüzgarla sarsılıyor ! sonra tek tek varacağınız ve taa içlerine kadar gireceğiniz , Kız Kulesi, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, semazen gösterileri, Levent'in geceleyin gökyüzünden görünüşleriyle, kelimeler yetmez halde büyüleniveriyorsunuz.. İtiraf etmeliyim gözlerim doldu kaç kez !!! anlatmaya diyorum hiç bir söz yetmez ve gerisini size bırakıyorum !!!

elbetteki en büyük heyecan , seyir katına çıkış için, turnikelere gelip, 54. kata çıkış !! dünyanın en hızlı asansörlerindesiniz çünkü !!! muhteşem bişey !!! 1 dakika kadar sonraaaa,

işte burada ! seyir terasındasınız ! nutkunuz tutuluyor ilk dakikalarda, biz hiç konuşamadık masal kahramanımla,

O bir yana, ben bir yana unutuyoruz birbirimizi !! uzun uzun çıplak gözle, daha sonra teleskopları kullanarak, İstanbul'u 360* seyrediyorum.Z !

Doymak ne mümkün ki gördüklerimize !!!

kara tarafını ayrı seyredip resimliyor,

aşağıda kocaman kocaman gördüğümüz gökdelenlere, şimdi adeta maketmiş görmek şaşkınlıktan şaşkınlığa geçmemize yetipde artıyordu !

Sapphıre 2 bölümden oluşuyor teras katında. Deniz ve kara tarafı ! 180* bir tarafı, 180* diğer tarafı görebiliyorsunuz, böylelikle binanın tüm etrafınıda dönerek gezmiş bitirmiş olarak seyrinizi tamamlıyor ve unutulmaz anların sarhoşluğuyla evinizin yolunu tutuyorsunuz... Dileğim Tüm iSTanbul'a yolu düşenlerin bu mükemmel anıları yaşamasıdır. Aşağıda netten aldığım bilgilerle size veda ediyor , hepinize güzel bir haftta diliyorum.. SEVGİLER.Ağustos ayında tamamlanmış, şu anda Avrupa'nın ikinci ve Türkiye'nin en yüksek ve ilk ekolojik gökdeleni ünvanına sahip olan Sapphire'de 163 metre yükseklikte golf oynanıp 30 metre yükseklikte havuza girilebilecek.İçinde insanların yaşayıp ofislerin bulunacağı gökdelenin en yüksek katından tüm İstanbul ve ayrıca hava açıkken Uludağ görülebilecek.


Kentin “iş yönetimi” merkezi Büyükdere Caddesi’nde yükselen, bir konut, alışveriş ve eğlence merkezi projesi olan İstanbul Sapphire, çevresindeki yüksek yapılanmaya uyumlu, İstanbul’un Maslak bölgesindeki en yüksek binalardan biri olacaktır. Bina 261 m yüksekliği, ekolojik özellikleri ve tasarımının estetiği nedeniyle, İstanbul’un her yerinden görülen ve tanınan bir bina olacaktır.
Toplam 165.139m2’lik inşaat alanına sahip bina 10 katı zemin altı olmak üzere 54 katlı olup 30 metre antenle Türkiye’nin en yüksek binası olacaktır.
Bina otopark, alışveriş merkezi ve konut içerecek şekilde tasarlanmıştır. Zemin altında yeralan 10 bodrum katının altısı otopark, zemin altı ilk 4 kat ise ise alışveriş merkezi ve hipermarket için kullanılmıştır.
Bina taşıyıcı sistemi betonarme ve çelik olarak tasarlanmıştır. Bodrum katlar ve alışveriş merkezi katları betonarme olarak planlanmış, dış cephe ve devamı niteliğindeki alışveriş merkezi çatı örtüsü çelik konstrüksiyondur.
Bina içindeki düşey sirkülasyonda, 8 adedi yüksek hızlı olmak üzere, toplam 14 adet asansör, 13 adet yürüyen merdiven ve 8 adet yürüyen yol bulunmaktadır.
İstanbul Sapphire alışveriş merkezi düzenlenecek gösterilere zemin oluşturacak ve aynı zamanda düşey sirkülasyonu sağlayacak olan performans alanı ile diğer alışveriş merkezlerinden ayrı bir konsepte sahiptir.
Bina, dışarıdan bakıldığında yukarıya doğru hafifçe incelmektedir. Dördüncü kattan itibaren aşağı doğru genişleyerek, binanın yüzeyini kaplayan cam örtü yumuşak bir kıvrımla, yatay olarak binanın eteği şeklinde uzayarak cafe, bar, restorant ve dükkânların yer aldığı alanın üzerini, saçağa dönüşerek örtmektedir. Özellikli ve kaliteli marka alışverişine uygun olarak tasarlanan ve doğal ışıktan maksimum yararlanılan bu alan, çok katmanlı, hareketli, havaalanı yolcu salonlarında olduğu gibi tek bir büyük mekan olarak algılanmaktadır.
Binanın konut kısımlarında 120 m2’den 1.100 m2’ye kadar değişen, birbirinden farklı büyüklükte 177 adet konut yer almaktadır.Residans kısmında 4 konut zonu bulunmakta ve bu zonlar da kendi içerisinde her 3 katta bir gökyüzü bahçesi oluşturmaktadır. Zonlar arasında konumlanan katlarda konut kullanıcıları için çeşitli rekreasyon alanları düşünülmüştür.
Konut sahipleri kendilerine hizmet veren 970 metrekarelik Lounge’da özel davetlerini yapabilecek ve misafirlerini ağırlayabilecekler. Diğer bir ortak alanda 1.100 m2lik golf antrenman sahasında Boğaz manzarasına karşı golf oynamanın ayrıcalığını yaşayabileceklerdir. Bunların yanında binanın son katında yer alan restoran-bar 225 m yükseklikte tüm İstanbul’a hakim manzaralı konumu ile ilgi odağı ve seyir terasıyla tüm kentlilinin, kamunun erişimine açık olacaktır.
Bina cephesi birbirinden bağımsız iki kabuktan oluşmakta; iç mekanlar, dışta oluşturulan kabuk yardımı ile olumsuz meteorolojik koşullardan ve sesten korunmaktadır. Bu şeffaf kabuk aynı zamanda iç mekan-dış atmosfer arasında tampon bölge oluşturmakta, yapı fiziği çözümlerini pozitif yönde etkilemektedir.
Menfezler ve teknik donanımla sağlanan doğal havalandırma sayesinde “nefes alan bina”, iklimlendirme için daha az enerji tüketmektedir. Ayrıca dış cephe ve iç cepheler arasında çeşitli iklimlendirme alanları düzenlenmekte, bu tampon bölümlerde ayrıca binanın işletim destek sistemleri ve mekanik sistemler bulunmaktadır.
Çevre dostu sistemlerin kullanılmasıyla enerji tüketimi kontrol edilirken, her 3 katta iklimlendirme alanı olarak düzenlenen yeşil alanlar, yüksek kotta bulunan oturumlarla da doğal ve sıcak bir atmosfer sağlamakta; en yüksek katlarda dahi bahçeli ev ölçeğini ve hissini korumaktadır.
Çağdaş teknoloji ürünü kule, geniş bir İstanbul manzarasına hakim olmanın ötesinde, zarif ve şeffaf bir yapı olarak kendisi de kentin görünümünde yerini bulacaktır.


Merhabalar
Güzel bir haziran sabahından sevgiler güzellikler olsun hepinize,
Sabah kahvaltımızı erkenden şahaser boğaz eşliğinde, Rumelide yaptık, rotamız Türkiye ve Avrupa'nın en büyük binası Sapphıre idi, uzun zamandır sabırsızlıkla gitmek istediğim yerlerden biriydi
.

0 yorum:

MASALA SESLENENLER....

Yükleniyor...

ESKİ MASALLAR (arşiv)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP