ZEYREK CAMİİ - Pantokrator Manastırı Kilisesi

>> 23 Ağustos 2013 Cuma


 
Güzelliğine vurulmamak ne mümkün ? !!
 
hele bundan sonrasını beraber yaşayalım ?????
 
Yarın çok mutlu zamanlarda buluşmak üzere dostlar ....
Fatih İlçesi Zeyrek Semtinde Atatürk Bulvarı İbadethane Sokağı’nda ve Haliç’e hâkim bir yamaç üzerinde inşa edilen Zeyrek Camii, kiliseden camiye çevrilen mabetlerimizdendir. 
Orta Bizans Dönemi’nin sonlarında yapıldığı bilinen Pantokrator Manastırı kiliselerinden olan yapının yapımına; II. İoannes Komnenos’un ilk eşi Macar Kralı Laszlo’nun kızı Eirene tarafından başlanmıştır. Latin işgalinde zarar görmüş ve kiliseye Katolik rahipler tarafından el konulmuştur. Pantokrator Manastırı İstanbul’un fethinden sonra Fatih Külliyesi Medreseleri yapılana kadar medrese olarak kullanılmış, cami zeyrek ismini; medresenin müderrisi olan Molla Zeyrek Mehmed Efendi’den almıştır. Zeyrek Camii, 18 yy.da büyük bir onarımdan geçirilmiş ve bu onarım esnasında dönemin mimari anlayışıyla paralel olarak, barok kesitler öne plana çıkmıştır. 1950’li yıllara doğru yine harap duruma düşen yapı, 1966 yılında Vakıflar idaresi tarafından restore edilmiş, bu restorasyon sırasında çürüyen ahşap döşeme kaldırılınca, süslemeli zemin işlemeleri meydana çıkmıştır. Ayrıca, Kariye Camisi’nin minberi de buraya taşınarak namaz mekânı meydana getirilmiştir. Pantokrator Manastırı’ndan görünür bir iz ve kalıntı yoktur. Ama caminin çevresinde daha önceleri manastırın altında olduğu anlaşılan değişik ölçülerde sarnıçlar mevcuttur.
Bizans zamanında Manastırın Kilisesi olan bugünkü Zeyrek Camii; üç yapıdan müteşekkil kompleksin, ilk bölümünün güneyindeki yapı olduğu tahmin edilmektedir. Tek şerefeli tek minaresi olan Zeyrek Camii, tuğla ile örülmüş ve toplam beş kubbe ile tavan örtü sistemi meydana getirilmiştir.
Günümüzde pekiyi durumda olmayan yüzyılların tanığı yapı, ziyaretçilerini tarihsel bir zaman yolculuğuna çıkarmaya devam etmektedir.

4 yorum:

derya SEZGİN 24 Ağustos 2013 14:54  

Sultanım İstanbul'u seninle gezmek büyük mutluluk olur:)))Yüreğine sağlık,sevgiler...

Mehmet Osman Çağlar - Mavi Mısralar 25 Ağustos 2013 14:34  

Zeyrek Camisi'ni bilir ama tarihçesini bilmezdim. Teşekkürler!

Petek Uluğ Peteğin Keyif Dükkanı 26 Ağustos 2013 00:34  

Elinize sağlık.Bugün İstanbul'dan dönen İstanbul sevdalısı bir İZMİRLİ OLARAK KEYİFLE OKUDUM...

tatesal 26 Ağustos 2013 09:45  

Seninle geziyoruz İstanbulu zahmetsizce teşekkürler güzel insan...

MASALA SESLENENLER....

Yükleniyor...

ESKİ MASALLAR (arşiv)

  © Free Blogger Templates Autumn Leaves by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP